„Dla wszystkich niebo i ziemia” - tak brzmiał tutuł tegorocznego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Nasielsku.
Cygańskie rytmy jak co roku porwały wszystkich do tańca, bo ponownie pod wspólnym niebem mogliśmy biesiadować i podziwiać prezentacje artystyczne przygotowane przez przyjaciół z zaprzyjaźnionych placówek.
„Dawno, dawno temu, a może wcale nie dawno?! I nawet nie tak daleko, a po sąsiedzku- była sobie niezwykła kraina- Królestwo Bramkolandii.
Wszyscy żyli tu szczęśliwie i beztrosko, aż pewnego dnia zła Wróżka rzuciła zaklęcie i zamknęła wszystkie Królestwa… Nikt nie urządzał balów, nie przyjmował gości, czekając aż ktoś wreszcie zrzuci czteroletnią klątwę. Mijały dni, a nawet lata… aż złe czary straciły swą moc. Radość ponownie zagościła do Królestwa Bramkolandii. Odbył się niezwykły bal, na którym pojawili się wyjątkowi goście ze wszystkich stron świata i sąsiednich królestw”
„Moja mamo, chcę podziękować Ci
Za serce, które dałaś mi
Ty jesteś, gdy bardzo tego chcę
Moja mamo, bardzo kocham Cię
Mój tato, chcę podziękować Ci
Za miłość, którą dałeś mi
Ty jesteś, gdy bardzo tego chcę
Mój tato”
/MIG -Podziękowanie dla rodziców/
Wielkanoc to z jednej strony czas zadumy i przemyśleń na temat przemijania, cierpienia a z drugiej strony czas nadziei i radości. Te wyjątkowe święta celebrowane są również w naszym Domu.
W tym roku mieliśmy wielką przyjemność swoją radość ze Zmartwychwstania Jezusa dzielić z wyjątkowymi osobami.
W piątek 10 lutego obchodziliśmy w naszym domu Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II w 1992r. i wyznaczył datę na 11 lutego - wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono właśnie w tym francuskim sanktuarium maryjnym.
Długo czekaliśy na tą jedyną noc w roku. Sala wielofunkcyjna tonęła w balonowych dekoracjach, stoły uginały się od sylwestrowych przekąsek, a muzyka rozbrzmiewała z głośników, by nikt nie miał wątpliwości, ze 31 grudnia żegnamy stary rok!
Grudniowa piękna noc z kolędą przyszła do nas
Grudniowa piękna noc przez ludzi wymarzona
I wokół cały świat pierzynką otuliła
Zmieniła w bajki świat i gwiazdy zaświeciła
Boże Narodzenie to czas niezwykle ciepły i radosny. To czas spotkania i bycia z rodziną. Rodzina to najbliżsi, którzy są z nami od pierwszego oddechu i towarzyszą potem przez resztę życia przeżywając z nami nasze radości i smutki. Są jednak sytuacje, kiedy tą rodziną stają się inni pensjonariusze zamieszkujący wspólnie Dom Pomocy Społecznej.
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bramkach mają ogromne szczęście, że w swoim otoczeniu napotykają wyjątkowe osoby, pełne ciepła, życzliwości, empatii. Osoby, które w tych trudnych czasach chcą się z nimi podzielić tym co mają najcenniejsze - swoim czasem, sercem i bezinteresowną pomocą.
Co roku 21 listopada obchodzimy Święto Pracowników Pomocy Społecznej. To okazja do podkreślenia jak ważną rolę pełnią pracownicy socjalni i wszyscy, którzy w sektorze pomocy społecznej na codzień są zatrudnieni. To zawód z misją, niezwykle trudny, wymagający ale także piękny i satysfakcjonujący.
Misja Miłość - to temat przewodni tegorocznej Wielkiej Gali Integracji, która 5 listopada odbyła się w warszawskiej Arenie Ursynów. Po dwóch latach przerwy, to wielkie święto osób niepełnosprawnych odbyło się na żywo. A na scenie sami nietuzinkowi prowadzący: Bogumiła Siedlecka-Goślicka - znana jako Anioł Na Resorach, Małgorzata Szumowska, Tomasz Wolny oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji - Ewa Pawłowska.
20 października sala wielofukcyjna w naszym domu zamieniła się w niesamowity teatr, a wszystko to za sprawą wyjątkowych gości. Odwiedziły nas dzieci z Niepublicznego Przedszkola Teatralnego Zaczarowana Dorożka, wraz z p. dyrekor Małgorzatą Ciechomską i wspaniałą kadrą nauczycielską.
„Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź,
Tam dobre serca mają.
Źli ludzie – wierzaj mi –
Ci nigdy nie śpiewają.”
Ten cytat wybrzmiał podczas ostatniego Przeglądu Piosenki Religijnej w Łomży, a my całkowicie się z nim zgadzamy.
Niedziela (9 października) upłynęła nam pod znakiem dobrej zabawy i niesamowitych atrakcji. Nie mogło być inaczej, bo gościliśmy w najbardziej niezwykłym parku jaki do tej pory odwiedziliśmy. To wyjątkowe miejsce to Farma Iluzji w Mościskach leżących pomiędzy Warszawą a Lublinem. Nie sposób wymienić jego wszystkich atutów, dlatego zachęcamy do własnych odkryć i doświadczeń. Oto, co nam podobało się najbardziej.
Koniec września to wspaniała okazja, żeby podziękować za zebrane plony i świętować czas zakończenia zbiorów. Chociaż nie jesteśmy rolnikami, to na co dzień korzystamy z efektów ich ciężkiej pracy, warto o tym pamiętać i być po prostu wdzięcznym za każdy dar, którym natura się z nami dzieli.