Ten rok dla naszego domu jest wyjątkowy. Nie tylko ze względu na panującą pandemię. To właśnie w roku 2020 Dom Pomocy Społecznej w Bramkach, obchodzi 60 rocznicę powstania.
Mieliśmy wiele planów, na to jak w szczególny sposób uczcić ten wspaniały jubileusz, jednak z wiadomych względów nie mogliśmy ich zrealizować. Taka rocznica powinna być celebrowana w gronie Przyjaciół, którzy przez te wszystkie lata udzielali wsparcia naszej placówce. Miejmy nadzieję, że tak jeszcze się stanie i nadejdzie czas, kiedy wspólnie będziemy uczestniczyć w uroczystych obchodach. Niech ta okrągła rocznica będzie dla nas czasem refleksji, jak długą drogę przeszliśmy, by nasz dom był taki, jakim go dzisiaj znamy.
Wszystko zaczęło się 8 kwietnia 60 lat temu. Wówczas otworzono w Bramkach Państwowy Dom Specjalny. Placówka przeznaczona była wtedy dla 150 kobiet upośledzonych umysłowo, zdolnych do pracy. Skromne warunki mieszkaniowe oraz praca w gospodarstwie pomocniczym to dzisiaj jedynie wspomnienia, które upamiętniliśmy w naszej kronice. Cieszymy się, że są jeszcze z nami mieszkanki, które pamiętają ten okres i chętnie dzielą się opowieściami.
Lata 90te to czas wielkich przemian także dla naszej placówki. Zaczęliśmy zupełnie nowy rozdział w swojej działalności. Wreszcie spełniły się marzenia mieszkańców o samodzielnym życiu we własnym domu i środowisku. A to za sprawą budowy Domu Rodzinnego w Górnej Wsi oraz Hostelu przy budynku głównym. Te alternatywne formy mieszkalnictwa od lat w dużym stopniu zapewniają sprawniejszym mieszkańcom jak najbardziej naturalny rytm dnia i codziennego życia.
Rozbudowano również budynek główny DPSu, organizując Kaplicę, Salę Doświadczenia Świata oraz dodatkowe pokoje mieszkalne. Dom Pomocy Społecznej został wyposażony w dwie windy szpitalne i podjazd dla wózków. To dało nam wiele nowych możliwości i ułatwiło korzystanie z bogatej formy zajęciowej w naszym Domu.
Natomiast Centrum Terapii Zajęciowej, które stanęło na miejscu dawnych budynków gospodarczych, dzisiaj umożliwia mieszkańcom terapię zajęciową j i rehabilitację społeczną.
Ale czymże jest prawdziwy rodzinny dom bez ogrodu? Rozległy teren rekreacyjno- wypoczynkowy jest wymarzonym miejscem do aktywnego wypoczynku i relaksu. Mieszkańcy mogą korzystać z eko-ogródka, letniej siłowni, ogrodu różanego, ścieżki zdrowia, a od bieżącego roku z tężni solankowej. Wierzymy, że spacery na łonie natury to najpotężniejsza forma terapii, którą wszystkim rekomendujemy.
Zawsze byliśmy otwarci na wymianę doświadczeń i wspólne spotkania z innymi placówkami, dlatego od lat organizujemy przeglądy działalności artystycznej początkowo organizowane w Ośrodku Wypoczynkowym w Zdworzu, a od 11 lat na terenie naszej placówki. W tym roku tych spotkań nam wszystkim bardzo brakuje. Jednak ta trudna sytuacja jeszcze bardziej uświadomiła nam, jak wielu przyjaciół czuwa nad nami. Jesteśmy wdzięczni za nieocenione i długoletnie wsparcie władz Powiatu Warszawskiego Zachodniego z P. Janem Żychlińskim - starostą. W tym miejscu pragniemy wszystkim serdecznie podziękować. Zawsze mogliśmy liczyć na życzliwość władz samorządowych oraz duchowieństwa. Od 6 lat patronem naszego Domu jest Kardynał Józef Glemp, który odwiedzał naszych mieszkańców 10 razy. Bardzo ciepło wspominamy te spotkania.
Dzisiaj Dom Pomocy Społecznej w Bramkach to miejsce, gdzie 170 kobiet i mężczyzn pomimo chorób może być aktywnych, żyć w godnych warunkach i mieć pewność dobrej, fachowej opieki wykwalifikowanego personelu. Nad spełnieniem marzeń o takim domu czuwa od 16 marca 1977r. dyrektor Seweryn Chruściński, który jest wdzięczny Pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Bramkach za tych 60 lat pracy pełnej empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, bo jak śpiewa Alicja Majewska – nasza długoletnia przyjaciółka.
„To nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić by miał w sobie duszę…”
Malwina Skrońska